Rodzaje komunikacji interpersonalnej


Informacje

Dodany: 2018-08-26
Kategoria: artykuły

Tagi dla artykułu


foto
Korzyści z korzystania ze specjalnych


Rodzaje komunikacji interpersonalnej

W czasach, gdy każde szkolenie z komunikacji interpersonalnej cieszy się dużym zainteresowaniem, coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna jest umiejętność rozmowy z innymi ludźmi, przekazywania im informacji i podawania rozsądnych argumentów. Nie każdy jednak wie, że istotne jest nie tylko to, jakich słów używamy i co mówimy, ale także to, w jaki sposób zachowujemy się podczas rozmowy. W najprostszy sposób komunikację między ludźmi można podzielić na komunikację werbalną oraz komunikację niewerbalną.

Komunikacja werbalna

Komunikacja werbalna to komunikacja za pomocą mowy i słów. Największe znaczenie ma w niej treść wypowiedzi danej osoby - to, jakiego słownictwa używa i jakie informacje przekazuje. Istotny jest sposób mówienia - mówienie zbyt szybko sprawi, że będziemy wydawać się zdenerwowani, a jąkanie się i nieumiejętność podania argumentów pokazuje, że nie jesteśmy pewni siebie. Należy więc mówić wyraźnie i głośno, jednak bez przesadnego i niepotrzebnego podnoszenia głosu w sytuacjach, które tego nie wymagają. Należy również starannie dobierać słownictwo - przeklinanie, potoczne i obraźliwe wyrażenia zazwyczaj nie są dobrze odbierane przez rozmówców, często prowadzą również do kłótni i sporów.

Komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalna wpływa na postrzeganie nas przez rozmówcę znacznie bardziej, niż komunikacja werbalna! Do komunikacji niewerbalnej zaliczamy przede wszystkim postawę ciała - wyprostowana postawa sugeruje pewność siebie i odwagę. Jeśli zaś garbimy się, krzyżujemy ręce lub nogi lub kulimy się, sprawiamy wrażenie osoby niepewnej siebie i przestraszonej. Nerwowe gesty z kolei wskazują na zdenerwowanie - podczas ważnej rozmowy należy więc unikać ciągłego poprawiania włosów i ubrania lub przesadnej gestykulacji. Należy również kontrolować mimikę twarzy - to na niej skupia się zazwyczaj większość uwagi naszego rozmówcy. Istotny jest też nasz wygląd - ubranie, makijaż, a także to, czy jesteśmy osobami zadbanymi, czystymi i schludnymi.

Top